როგორ აღიქვამს საინფორმაციო მასალას. როგორ გამოყოფს ტექსტის მთავარ სათქმელს. | უჭირს საინფორმაციო მასალის აღქმა. ვერ გამოყოფს ტექსტის მთავარ სათქმელს. | ნაწილობრივ აღიქვამს საინფორმაციო მასალას. უჭირს ტექსტის მთავარი სათქმელის გამოყოფა. | კარგად აღიქვამს საინფორმაციო მასალას. გამოყოფს ტექსტის მთავარ სათქმელს. |
სწორად ასახელებს თუ არა ტექსტის თემას და იდეას. | ვერ ასახელებს ტექსტის თემას და იდეას. | ნაწილობრივ ასახელებს ტექსტის თემას და იდეას. | კარგად ასახელებს ტექსტის თემას და იდეას. |
გადმოსცემს თუ არა აზრს თანმიმდევრულად. როგორ იგებს ლექსიკურ ერთეულებს. | ვერ გადმოსცემს აზრს თანმიმდევრულად. ვერ იგებს ლექსიკურ ერთეულებს. | ნაწილობრივ გადმოსცემს აზრს თანმიმდევრულად. ნაწილობრივ იგებს ლექსიკურ ერთეულებს. | თანმიმდევრულად გადმოსცემს აზრს . იგებს ლექსიკურ ერთეულებს. |
შეუძლია თუ არა მოიფიქროს საპირისპირო მნიშვნელობის სიტყვები. | ვერ იფიქრებს საპირისპირო მნიშვნელობის სიტყვებს. | ნაწილობრივ იფიქრებს საპირისპირო მნიშვნელობის სიტყვებს. | იფიქრებს საპირისპირო მნიშვნელობის სიტყვებს. |
portfolio
вторник, 20 декабря 2011 г.
შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილის თემა | „ჩვენი სამშობლო-საქართველო“. რატომ არის საქართველო მკვეთრად განსხვავებული ნიშან-თვისებების ქვეყანა და რა აერთიანებს მას? |
სწავლების საფეხური მოსწავლის პროფილი | პირველი საფეხური 4 კლასი.4 მოსწავლე. ინკლუზიური სწავლების საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის. |
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა | გაუნჩდებათ სურვილი მოიძიონ ინფორმაცია საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში არსებული კონტრასტების შესახებ.დაინტერესდებიან სხვადასხვა კუთხის ტრადიციებით და ადათ-წესებით.განუვითარდებათ პატრიოტული სულისკვეთება. |
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები | სხვადასხვა თემაზე შექმნილი ტექსტების დამოუკიდებლად წაკითხვა.ტექსტის ადეკვატურად აღქმა და შინაარსის გადმოცემა.კონკრეტულ სამეტყველო სიტუაციაში შესაბამისი ენობრივ-გრამატიკული საშუალებების გამოყენება.მუსიკალური ნაწარმოების მოსმენა და აღქმა,საკუთარი სამშობლოს უნიკალურობის აღქმა. მე-4 _6,5,2,4,13. მოსწავლე აღიქვამს და საუბრობს სათაურისა და ტექსტის ურთიერთმიმართებაზე.საინფორმაციო მასალას გააზრებულად კითხულობს.პასუხობს შეკითხვებზე და თავადაც სვამს კითხვებს, გამოყოფს ტექსტის მთავარ სათქმელს. მოსწავლე გამოხატავს თავის შთაბეჭდილებას.ლექსიკას სწორად არჩევს ყურადღებით ისმენს მუსიკალურ ნაწარმოებს.კითხვებს სვამს მხოლოდ მოსმენის შემდეგ. ასახელებს ტექსტის თემას და იდეას.ხვდება რომ თითოეული ქვეყანა თავისებურად უნუკალური,ყველასაგან განსხვავებულია.საკუთარი სამშობლო კი ერთადერთია. მოსწავლე დამოუკიდებლად პოულობს ტექსტში სიტყვებს და გამოთქმებს,რომლებსაც იყენებს მოვლენების აღსაწერად.აღიქვამს განსხვავებას სხვადასხვა კუთხის მუსიკალურ ნაწარმოებებს შორის და საუბრობს მიღებულ შთაბეჭდილებაზე. |
წინასწარი ცოდნა | რა იცით საქართველოს შესახებ. ვინ ხართ თქვენ და რა ენაზე ლაპარაკობ. გიყვართ ქართული სიმღერები? ლექსები საქართველოზე და ქართველ გმირებზე. ყოფილხართ ზღვაზე ან ბაკურიანში დასასვენებლად?საქართველოს რომელ კუთხეში ხართ ნამყოფი. |
შეფასების საგანი და პროცედურები | ვაკეთებ მოსწავლეთა ჩანაწერებზე განმავითარებელი შეფასების რუბრიკას რის შესახებაც წინასწარ იციან მოსწავლეებმა. |
მასალა და ტექნიკური რესურსები | მოსწავლის წიგნი,რვეული,ცარცი,დაფა,რუკა,კომპიუტერი,კალმისტარი. |
გაკვეთილის მსვლელობა | საორგანიზაციო საკითხები.2წთ. პირველი აქტივობა-ტექსტის ,,ჩვენი სამშობლო-საქართველო" წაკითხვა.4წთ. მოსწავლეები დამოუკიდებლად კითხულობენ ტექსტს. მე-2 აქტივობა-ტექსტის ლექსიკური და გრამატიკური დამუშავება. 6წთ.ვამოწმებ გაიგეს თუ არა ყველა ლექსიკური ერთეული.ვეკითხები ამათუ იმ სიტყვის მნიშვნელობას. ვეუბნები მოიფიქრონ საპირისპირო მნიშვნელობის სიტყვები. მე-3 აქტივობა-ვთხოვ მოსწავლეებს ჩამოთვალონ საქართველოს სხვადასხვა კუთხეები.დააკონკრეტონ საქართველოს გეოგრაფიული მდებარეობა და ქართველების ისტორიული მონაპოვარი,რაც ყველა ქვეყნის შვილს აერთიანებს.8წთ. მე4 აქტივობა-შემაჯამებელი სამუშაო.6წთ.ვაძლევ მოსწავლეებს ტ სქემას,ვიცი- მინდა ვიცოდე-ვისწავლე. პასუხების დაფიქსირების შემდეგ მოსწავლეებს მოვთხოვ ამ მოსაზრების სისწორის დასაბუთებას. მე-5 აქტივობა-ვაცნობ ინფორმაციას ვახუშტი ბაგრატიონის შესახებ.დაფაზე ვაწერინებ რა დამსახურება მიუძღვის მას ქართველი ერის წინაშე.5წთ. მე-6 აქტივობა-ვასმენინებ სხვადასხვა კუთხის ხალხურ სიმღერებს.კახური „მრავალჟამიერი“,იმერული“მგზავრული“ ან მეგრული“ნანა“ და ვთხოვ ისაუბრონ რა განსხვავება შენიშნეს.12წთ. მე-7აქტივობა-საშინაო დავალების მიცემა.2წთ 1.“ჩვენი სამშობლო-საქართველო“-თხრობით.2.შეადგინონ სამი წინადადება,რომლებშიც გამოყენებული იქნება სიტყვები:ტერიტორია,კონტრასტი,ტრადიცია. |
სასწავლო პროექტი
თემა:ახალი წელი.
მნიშვნელობა და აქტუალობა:ბავშვები მიეჩვევიან ჯგუფურ მუშაობას,ურთიერთთანამშრომლობას,სიახლის ძიებას, სასიკეთო ტრადიციების თანამედროვე ცხოვრებაში გამოყენებას.
მიზნები:მიეჩვევიან დამოუკიდებელ მუშაობას, ჩაერთვებიან საზოგადოებრივი საქმიანობის სხვადასხვა სფეროში, იგრძნოს პასუხისმგებლობა საკუთარი თავის, საზოგადოებისა და გარემოს მიმართ.
მონაწილეთა ასაკი:2კლასი.7წელი.
ვადები და ხანგრძლივობა-2კვირა.
ტექნიკური რესურსები:კომპიუტერი,ფერადი ფურცლები,მაკრატელი,ნახატები,მუყაოს თეთრი ფურცელი,წებო,ფლომასტერი.
პროექტის მსვლელობა:1-აქტივობა.ჯგუფს ვყოფ ორ ნაწილად.2-აქტივობა.ბავშვები ადგენენ სამუშაო გეგმას და ინაწილებენ დავალებებს.3-აქტივობა: მასწავლებლის დახმარებით მთელი ორი კვირის განმავლობაში ბავშვები ემზადებიან ახალი წლის შესახვედრად.4-აქტივობა.ბავშვები ჩემი მითითებით ეძებენ ინტერნეტში საჭირო მასალებს.5-აქტივობა. მოსწავლეებმა თავიანთი მონაცემები გაამთლიანეს, დაამზადეს ნაძვის ხე, სათამაშოები,მორთეს ოთახი.6-აქტივობა.ბავშვები აკეთებენ თვით შეფასებას.
საგანთან,(საგნებთან)ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:ბუნება,ი.ს.ტ.
პროექტის ხელმძღვანელი:ნინო ყურაშვილი.
მნიშვნელობა და აქტუალობა:ბავშვები მიეჩვევიან ჯგუფურ მუშაობას,ურთიერთთანამშრომლობას,სიახლის ძიებას, სასიკეთო ტრადიციების თანამედროვე ცხოვრებაში გამოყენებას.
მიზნები:მიეჩვევიან დამოუკიდებელ მუშაობას, ჩაერთვებიან საზოგადოებრივი საქმიანობის სხვადასხვა სფეროში, იგრძნოს პასუხისმგებლობა საკუთარი თავის, საზოგადოებისა და გარემოს მიმართ.
მონაწილეთა ასაკი:2კლასი.7წელი.
ვადები და ხანგრძლივობა-2კვირა.
ტექნიკური რესურსები:კომპიუტერი,ფერადი ფურცლები,მაკრატელი,ნახატები,მუყაოს თეთრი ფურცელი,წებო,ფლომასტერი.
პროექტის მსვლელობა:1-აქტივობა.ჯგუფს ვყოფ ორ ნაწილად.2-აქტივობა.ბავშვები ადგენენ სამუშაო გეგმას და ინაწილებენ დავალებებს.3-აქტივობა: მასწავლებლის დახმარებით მთელი ორი კვირის განმავლობაში ბავშვები ემზადებიან ახალი წლის შესახვედრად.4-აქტივობა.ბავშვები ჩემი მითითებით ეძებენ ინტერნეტში საჭირო მასალებს.5-აქტივობა. მოსწავლეებმა თავიანთი მონაცემები გაამთლიანეს, დაამზადეს ნაძვის ხე, სათამაშოები,მორთეს ოთახი.6-აქტივობა.ბავშვები აკეთებენ თვით შეფასებას.
საგანთან,(საგნებთან)ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:ბუნება,ი.ს.ტ.
პროექტის ხელმძღვანელი:ნინო ყურაშვილი.
понедельник, 19 декабря 2011 г.
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
„ჩვენი სამშობლო-საქართველო“.
რატომ არის საქართველო მკვეთრად განსხვავებული ნიშან-თვისებების ქვეყანა და რა აერთიანებს მას?
სწავლების საფეხური მოსწავლის პროფილი
პირველი საფეხური 4 კლასი.4 მოსწავლე. ინკლუზიური სწავლების საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის.
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
გაუნჩდებათ სურვილი მოიძიონ ინფორმაცია საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში არსებული კონტრასტების შესახებ.დაინტერესდებიან სხვადასხვა კუთხის ტრადიციებით და ადათ-წესებით.განუვითარდებათ პატრიოტული სულისკვეთება.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
სხვადასხვა თემაზე შექმნილი ტექსტების დამოუკიდებლად წაკითხვა.ტექსტის ადეკვატურად აღქმა და შინაარსის გადმოცემა.კონკრეტულ სამეტყველო სიტუაციაში შესაბამისი ენობრივ-გრამატიკული საშუალებების გამოყენება.მუსიკალური ნაწარმოების მოსმენა და აღქმა,საკუთარი სამშობლოს უნიკალურობის აღქმა.
მე-4 _6,5,2,4,13.
მოსწავლე აღიქვამს და საუბრობს სათაურისა და ტექსტის ურთიერთმიმართებაზე.საინფორმაციო მასალას გააზრებულად კითხულობს.პასუხობს შეკითხვებზე და თავადაც სვამს კითხვებს, გამოყოფს ტექსტის მთავარ სათქმელს.
მოსწავლე გამოხატავს თავის შთაბეჭდილებას.ლექსიკას სწორად არჩევს
ყურადღებით ისმენს მუსიკალურ ნაწარმოებს.კითხვებს სვამს მხოლოდ მოსმენის შემდეგ.
ასახელებს ტექსტის თემას და იდეას.ხვდება რომ თითოეული ქვეყანა თავისებურად უნუკალური,ყველასაგან განსხვავებულია.საკუთარი სამშობლო კი ერთადერთია.
მოსწავლე დამოუკიდებლად პოულობს ტექსტში სიტყვებს და გამოთქმებს,რომლებსაც იყენებს მოვლენების აღსაწერად.აღიქვამს განსხვავებას სხვადასხვა კუთხის მუსიკალურ ნაწარმოებებს შორის და საუბრობს მიღებულ შთაბეჭდილებაზე.
წინასწარი ცოდნა
რა იცით საქართველოს შესახებ. ვინ ხართ თქვენ და რა ენაზე ლაპარაკობ. გიყვართ ქართული სიმღერები? ლექსები საქართველოზე და ქართველ გმირებზე. ყოფილხართ ზღვაზე ან ბაკურიანში დასასვენებლად?საქართველოს რომელ კუთხეში ხართ ნამყოფი.
შეფასების საგანი და პროცედურები
ვაკეთებ მოსწავლეთა ჩანაწერებზე განმავითარებელი შეფასების რუბრიკას რის შესახებაც წინასწარ იციან მოსწავლეებმა.
მასალა და ტექნიკური რესურსები
მოსწავლის წიგნი,რვეული,ცარცი,დაფა,რუკა,კომპიუტერი,კალმისტარი.
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები.2წთ.
პირველი აქტივობა-ტექსტის ,,ჩვენი სამშობლო-საქართველო" წაკითხვა.4წთ. მოსწავლეები დამოუკიდებლად კითხულობენ ტექსტს.
მე-2 აქტივობა-ტექსტის ლექსიკური და გრამატიკური დამუშავება. 6წთ.ვამოწმებ გაიგეს თუ არა ყველა ლექსიკური ერთეული.ვეკითხები ამათუ იმ სიტყვის მნიშვნელობას. ვეუბნები მოიფიქრონ საპირისპირო მნიშვნელობის სიტყვები.
მე-3 აქტივობა-ვთხოვ მოსწავლეებს ჩამოთვალონ საქართველოს სხვადასხვა კუთხეები.დააკონკრეტონ საქართველოს გეოგრაფიული მდებარეობა და ქართველების ისტორიული მონაპოვარი,რაც ყველა ქვეყნის შვილს აერთიანებს.8წთ.
მე4 აქტივობა-შემაჯამებელი სამუშაო.6წთ.ვაძლევ მოსწავლეებს ტ სქემას,ვიცი- მინდა ვიცოდე-ვისწავლე. პასუხების დაფიქსირების შემდეგ მოსწავლეებს მოვთხოვ ამ მოსაზრების სისწორის დასაბუთებას.
მე-5 აქტივობა-ვაცნობ ინფორმაციას ვახუშტი ბაგრატიონის შესახებ.დაფაზე ვაწერინებ რა დამსახურება მიუძღვის მას ქართველი ერის წინაშე.5წთ.
მე-6 აქტივობა-ვასმენინებ სხვადასხვა კუთხის ხალხურ სიმღერებს.კახური „მრავალჟამიერი“,იმერული“მგზავრული“ ან მეგრული“ნანა“ და ვთხოვ ისაუბრონ რა განსხვავება შენიშნეს.12წთ.
მე-7აქტივობა-საშინაო დავალების მიცემა.2წთ 1.“ჩვენი სამშობლო-საქართველო“-თხრობით.2.შეადგინონ სამი წინადადება,რომლებშიც გამოყენებული იქნება სიტყვები:ტერიტორია,კონტრასტი,ტრადიცია
Подписаться на: